بهبود رنگ زمرد

در بین سنگهای قیمتی، زمرد طبیعی بیش از هر سنگ دیگری دارای شکستها و ریز ترکهای ذاتی است. اغلب زمردها نه تنها ناخالصی ها و شکستهای داخلی بسیار زیادی دارند، بلکه ریز ترکهای بسیار کوچکی دارند که به سطح راه دارند (ترکهای سطحی تا عمق زمرد امتداد دارند). به همین دلیل عملیات بهبود کیفیت بر روی اکثر زمردها انجام می شود تا شفافیت آن‌ها بهبود یابد. این امر در تجارت سنگهای قیمتی کاملا معمول است.

سنگهای قیمتی و جواهرات دستساز در دیجی کالا
  • گارانتی مادام العمر
  • ضمانت مرجوعی
  • پرداخت درب منزل

عملیات رایج جهت بهبود کیفیت زمرد، استفاده از روغن سرو (یا cedar oil) است. روغن سرو محصول کاملا طبیعی درخت سرو است که بی رنگ و غلیظ است. این روغن را می توان به شکل بسیار خالص تولید کرد و کاربردهای صنعتی متعددی دارد از جمله استفاده در حشره کش ها، به‌عنوان ماده آنتی باکتریال و همچنین نگهدارنده های غذایی. روغن سرو بدین جهت برای پر کردن ریز ترکهای زمرد مورد استفاده قرار می گیرد که ضریب شکست آن به ضریب شکست زمرد بسیار نزدیک است.

روغن سرو بسیار چسبناک است. لذا نفوذ دادن آن به داخل ترکهای میکروسکوپی زمرد چندان ساده نیست. بنابراین به مقداری حرارت و فشار نیاز است. ابتدا باید زمرد را تمیز کرد (معمولاً در یک ظرف پر از اسید). سپس زمرد در داخل یک استوانه پر از روغن سرو خالص قرار گرفته و حرارت داده می شود. حرارت باعث می شود که روغن سرو، روان شود که به کمک فشار هیدرولیک به داخل ترکهای ریز زمرد نفوذ می کند.

حرارت دهی پس از چند ساعت متوقف می شود تا محفظه به تدریج سرد شود. سنگها را خارج کرده و تمیز می کنند. روغن سرو که به داخل زمرد نفوذ کرده است، مجدداً به حالت غلیظ و چسبناک خود بر می گردد. بدین ترتیب نشت کردن آن به خارج از زمرد دشوار می شود و در داخل زمرد باقی می ماند. تمیز کننده های اولتراسونیک، حرارت شدید یا حلالهای قوی ممکن است سبب خارج شدن روغن از زمرد شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *