سنگی رقیب برلیان و زمرد

دانشمندان اورال دست به یک کشف جنجال برانگیز زدند. سنگ گرانقیمتی که قبلا شناخته نشده بود و از نظر کیفیت خود از برلیان و زمرد عقب نمی ماند توسط آنها کشف شد. جهانیان مدت طولانی به وجود چنین سنگ معدنی باور نمی کردند. اما زمین شناسان روسیه توانستند حقانیت کشف خود را به اثبات برسانند.
سنگ « مارینسکیت» ( آن را به این اسم نامیدند) در بزرگترین معدن زمرد مارینسکی در ناحیه سوردلوفسک اورال پیدا شده است. فرمول آن ساده است – BeCr2O4 که بخودی خود یک چیز نادر است ، زیرا سنگ های معدنی که حالا کشف می شوند از فرمول های بمراتب دشوارتری برخوردارند.
میخائیل پاوف کارمند ارشد علمی انستیتوی زمین شناسی و ژئوشیمی شعبه اورال آکادمی علوم روسیه در اینباره توضیح داده گفت: شیمیدانان فیزیکدان، ۸-۷ سال پیش گفتند که در چنین نواحی، سنگ های معدنی محکم نمی تواند وجود داشته باشد. وقتی ما این سنگ را پیدا کردیم، آنها به حرف ما باور نکردند. اما معلوم شد طبیعت چنین سرپریز جالبی برای ما تهیه دیده است. این کشف گواه آن است که ما هنوز بخوبی با طبیعت آشنا نیستیم.
دانشجویی که از تز دیپلم خود دفاع می کرد و دانشمند اورالی رهبر علمی او بود، این سنگ معدنی ناآشنا را به او نشان داد. او بنوبه خود این سنگ را از کارگر معدن مارینسکی دریافت کرده بود که برای نخستین بار در سال های ۱۹۸۰ میلادی با آن مواجه شده بود. دانشمندان با مطالعه آن به بی نظیر بودن این سنگ قانع شدند.
این سنگ از تمام خصوصیات سنگ قیمتی برخوردار است. این سنگ که بندرت در دو معدن پیدا می شود، سنگی سخت مانند « الکساندریت» – ۸,۵ است. این سنگ مانند زمرد رنگی سبز روشن و مانند برلیان درخشش قوی دارد. نکته منفی در رابطه با آن، اندازه بسیار کوچک این سنگ است. وقتی سنگ های بزرگتری از این نوع یافت شوند ، می توان گفت که « مارینسکیت» یک سنگ قیمتی است.
مارینسکیت در داخل و روی سطح نوع خودویژه سنگ « کرومیت» وجود دارد. آنها زیاد اما خیلی ریز هستند – « مثل دانه های خشخاش به « کرومیت» چسبیده اند». اما اگر بتوان سنگ بزرگتری پیدا کرد ، جواهرسازان از سنگ دیگری برخوردار خواهند شد که قبلا وجود خارجی نداشت. در حال حاضر، دانشمندان در حال مطالعه معدن « باژنوفسکی» همجوار با معدن « مارینسکی» هستند. نتایج اولیه بدست آمده اند. در آنجا سنگ های بزرگتر « مارینسکیت» به اندازه پنج دهم میلیمتر پیدا شده اند. به گفته متخصصان اورال، مطالعه قطعات سنگ های معدنی در نمونه های موزه معدن آکادمی علوم روسیه در مسکو نیز امیدوارکننده است.
– همکاران ما از موزه « فرسمان» به مطالعه نمونه های قدیمی پرداختند که در معدن « مارینسکی» در زمان حکومت تزار در سال ۱۹۰۸ میلادی کشف شدند. در آنجا، این نوع سنگ ها بزرگترند. به مطالعه این سنگ ها ادامه خواهیم داد.
اگر سنگی به اندازه ۳-۲ میلیمتر پیدا شود، می توان از تراش آنها صحبت کرد. در عین حال، اندازه جواهر خیلی کوچک خواهد بود زیرا هنگام تراش ۶۰ درصد ماده طبیعی از دست می رود. جستجوی سنگ قیمتی در معدن «مارینسکیت» ادامه دارد. کار استخراج سنگ های معدنی در آوریل سال ۱۸۳۴ درست در مزارع کشاورزی، پس از پیدا شدن زمرد آغاز شد. این یک معدن بی نظیر است. به ارزیابی دانشمندان ذخیره زمرد در آنجا بیش از ۶۰ تن است. علاوه بر آن، در آنجا بیش از ۱۱ میلیون تن بریلیوم معدنی و ۶ تن سنگ های دیگر مانند سزیوم، لیتیوم و روبیدیوم وجود دارد.

سنگهای قیمتی و جواهرات دستساز در دیجی کالا
  • گارانتی مادام العمر
  • ضمانت مرجوعی
  • پرداخت درب منزل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *