سهم اندک ایران از تجارت جهانی سنگ‌های قیمتی

‌یک جواهرشناس گفت: متاسفانه مشکلی که در زمینه سنگ‌های قیمتی وجود دارد سهم اندک ایران از ارزش افزوده این تجارت جهانی است‌. ‌مهراد عربشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- ‌سهم ایران را در ارزش جهانی تجارت گوهرها و سنگ‌های قیمتی یک از ۱۰۰۰دانست و گفت: این درحالی است که ما در ایران انواع سنگ‌ها از جمله سنگ‌های گرانیت بسیار خوبی داریم که متاسفانه به دلیل عدم توانایی و پالایش به عرصه تجارت وارد نمی‌شود.

سنگهای قیمتی و جواهرات دستساز در دیجی کالا
  • گارانتی مادام العمر
  • ضمانت مرجوعی
  • پرداخت درب منزل

عربشاهی تصریح کرد: ایران نقش کمرنگی در تجارت سنگ‌های قیمتی دارد و این درحالی است که این کشور پتانسیل بسیار بالایی در این زمینه دارد و باید طی چند سال آینده در این خصوص اقدامات بسیاری انجام شود.

وی عنوان کرد: مشهد با توجه به موقعیت‌ جغرافیایی و نزدیکی به کشورهای آسیا میانه همواره پتانسیل تبدیل به قطب اصلی گوهرشناسی را دارد.

این کارشناس سنگ‌های قیمتی با اشاره به اینکه در مشهد به علت نقش گردشگری این شهر داد و ستد سنگ‌های قیمتی بیشتر انجام می‌شود، بیان کرد: ظرفیت بالایی در زمینه استخراج کانی‌ها در ایران وجود دارد و اگرچه مقدار سنگ‌های جهانی استخراک شده در ایران نسبت به دنیا کمتر بوده، اما نوع سنگ‌ها بسیار متنوع است.

عربشاهی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که ایران از قدیم‌الایام در حوزه سنگ‌های قیمتی و جواهرات نقش پررنگی داشته است، گفت: قدیمی‌ترین سازه طلا دنیا با امضای سازنده آن با پیشینه ۷۰۰۰ ساله نیز متعلق به ایران است.

این کارشناس سنگ‌های قیمتی شناخته‌شده‌ترین گوهرسنگ‌های موجود در خراسان رضوی را فیروزه و انواع عقیق دانست و تصریح کرد: البته علاوه بر این سنگ‌ها در مناطق مختلف خراسان سنگ‌های بسیار زیادی از خانواده جاسپرها شناخته شده‌اند.

عربشاهی ‌در خصوص مشکلات حوزه سنگ‌های قیمتی و گوهرها این بخش را نیازمند برنامه‌ریزی مدون و کارآمد دانست و خاطرنشان کرد: اکنون که مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی انتخاب شده است باید دبیرخانه دائمی به این منظور راه‌اندازی شود تا این موضوع تنها در حد یک افتخار و لقب باقی نماند، همچنین در دانشگاه نیز باید رشته‌های مرتبط با گوهرشناسی به صورت تخصصی راه‌اندازی شود تا بتوان فارغ‌التحصیلان دانشگاه را به بازار وارد کرد.

این جواهرشناس افزود: به منظور ارتباط بین دانش‌آموختگان گوهرشناسی و بازار باید نسبت به تشکیل کانون هماهنگی نیز در این زمینه اقدام شود.

وی سرمایه‌گذاری در این حوزه را شخصی دانست و افزود: در حال حاضر مهمترین مشکل ما مبحث عملی‌، آموزشی و پژوهشی است، البته قوانین دست و پا گیر گمرک نیز در این حوزه مشکلات زیادی را فراهم کرده است.

عربشاهی کشورهای تایلند، آلمان و هلند را کشورهای موفقی در حوزه سنگ‌های قیمتی و صنعتی دانست و بیان کرد: برای مثال کشور تایلند همتراز با سنگ‌های طبیعی تجارت سنگ‌های مصنوعی را آغاز کرده است و در خصوص سنگ‌های طبیعی با انجام روش‌های بهسازی به افزایش صادرات خود کمک می‌کنند.

این جواهرشناس در ادامه عنوان کرد: این درحالی است که ما هنوز در فرآوری مشکلات بسیار زیادی ‌داریم، دستگاه‌های متناسب تراش و تجهیزات در این خصوص را نداریم، اما سایر کشورها در حوزه سنگ‌های قیمتی و صنعتی پیشرفت بسیار زیادی دارند.

وی همچنین در خصوص موانع موجود برای واردات دستگاه‌های مربوط به فرآوری سنگ‌های قیمتی، عنوان کرد: در این زمینه متاسفانه بیشتر قوانین بازدارنده هستند ‌و واردات دراین گونه دستگاه‌ها هزینه گمرگی بسیار بالایی را دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *