مشخصات سنگ زمرد و چاکراهای مرتبط با سنگ زمرد

فرمول شیمیایی: Be3Al2Si6O18
نام لاتین: Emerald
کاتیون رنگ ساز در این سنگ: رنگ سبز این سنگ به دلیل وجود فلز کروم (Cr) در آن می باشد (عصر جواهرات، محمد عربشاهی، ص۱۶۰).

سنگهای قیمتی و جواهرات دستساز در دیجی کالا
  • گارانتی مادام العمر
  • ضمانت مرجوعی
  • پرداخت درب منزل

سنگ زمرد از خانواده کانی بریل استرکه به طیف های مختلف رنگ سبز دیده می شود. کمتر زمردی یافت می شود که ناخالصی نداشته باشد. مهمترین عامل شناسایی زمرد ابتدا رنگ آن و سپس درون گیرها و ناخالصی های آن است. ارزش یک زمرد خوب قابل قیاس و در مواقعی بالاتر از الماس است. ترک ها و شکستگی های داخل سنگ امری عادی است و کمتر راجع به آن بحث می شود. برای بهبود رنگ زمرد اغلب از روغن های گیاهی یا غیر محلول در آب، صمغ مصنوعی و صمغ طبیعی و در مواقعی از تثبیت کننده ها و موادی که داخل زمرد را پر کرده اند، استفاده می شود. در اینجا بحثی بین تجّار زمرد وجود دارد که باید مسئله روغن خوردن یا پر شدن زمردبرای مشتریان شفاف سازی شود یا خیر؟ اما معمولاً کارهایی که روی تمام زمردها انجام می شود، عمومیّت داشته و کمتر بازگو می گردد. زمردهای بزرگ بسیار کم یابند، به ویژه اگر خوش رنگ باشند. کمپانی های زیادی اقدام به تولید زمرد مصنوعی کرده اند که شاید شناخته شده ترین آن ها شرکت Chatham در ایالات متحده آمریکا باشد که به صورت قانونی آن را تولید می کند و جایگاه خود را در بازار تجارت جواهرات پیدا کرده است. روسیه و ژاپن نیز دست به این اقدام زده اند، بطوریکه قیمت سنگ غیر اصلی بسیار پایین تر از نمونه اصلی است. اصلی ترین محل های کشف آن کلمبیا، هندوستان، روسیه، استرالیا، زامبیا، آفریقای جنوبی، برزیل و پاکستان است(عصر جواهرات، محمد عربشاهی، ص ۴۵-۴۷).
زمرد بطور کلی یک سنگ همه کاره است. در عهد باستان برای تجدید و اصلاح سازی بسیار مورد استفاده بود و امروز می دانیم که این سنگ خاصیت های دیگری هم دارد. برای کسانی که از حالت تعادل روانی و جسمی خارج می شوند و بیماران تیروئیدی بسیار مؤثر است.این سنگ حتی می تواند کمک شایانی بر بیماری های سخت از جمله تصلّب شراین می کند. فشار خون را نرمال و بیماری های خونی را درمان می کند. زمرد برای بیماری های قلبی از جمله سستی، ضعف عضلات قلب و همه نوع ناراحتی قلبی و کلیوی مفید است و قلب و کلیه را تقویت می کند. به خصوص برای رفع بیماری دیابت مؤثر است، زیرا دارای نیروی شفابخشی خاصی بر روی موجودات می باشد. به علاوه برای زخم معده و روده، بیماری های عفونی، روماتیسم و التهابات مفصلی مفید است. غده پانکراس، لنف، کبد و تیموس را نیرو می بخشد. سنگ زمرد سر دردها و بیماری های مربوط به کودکان را مانند گریپ و تب درمان می کند. توسط آب حاصل از شستن زمرد می توان چشم های ضعیف و خسته و تحت فشار را تقویت کرد. برای نیرو بخشیدن به چشم ها می توانید یک قطعه کوپک از آن را بر روی قاب عینک خود بچسبانید. برای درد ناحیه ستون فقرات نیز باید زمرد را مستقیماً بر روی ناحیه دردناک قرار دهید(سنگ درمانی، شوفل برگر، ج۱، ص ۷۳-۷۵).
استفاده از این سنگ برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری صرع بسیار فایده دارد، به ویژه کسانی که زمینه ارثی این بیماری در آن ها وجود دارد. همچنین قرار دادن زمرد بر روی چاکرای هفتم (تاجی یا بالای سر) برای درمان بیماری پارکینسون مفید است، زیرا برای برقراری تعادل در سیستم عصبی بسیار اهمیت دارد و علاوه بر جلوگیری از حمله های عصبی، دردهای عصبی را نیز می کاهد. از دیگر خواص زمرد که به آن بسیار اشاره شده است، مفید بودن آن برای دستگاه گوارش است. گذاشتن آن بر روی چاکرای سوم (شبکه خورشیدی: کمی بالاتر از ناف) مجاری کیسه صفرا را پاک و فعال می کند و سبب تقویت معده و درمان زخم معده می شود. همچنین همراه داشتن این سنگ برای زنان حامله مفید است و بستن زمرد بر ران زن حامله در هنگام زایمان، زاییدن را آسان می کند (خواص اسرار آمیز سنگ ها، محمد موسوی، ص ۲۰).
بزرگان اعصارگذشته بر این باور بودند که زمرد، درمان و شفای کوری است و توصیه می کردند عینکی از جنس آن می تواند چشم ها را شفا بدهد. آن ها عقیده داشتند به همراه داشتن تکه های زمرد باعث حفظ پاکدامنی و نجابت زنان می شود و نیز می تواند از کور شدن افرادی که در اثر ترشح سم به بدنشان دچار این عارضه شده اند جلوگیری کند. از زمرد برای بهبود آنفولانزا، بی اشتهایی، سر درد، عوارض گلو، گرفتگی صدا و تهوع بهره می برند(عصر جواهرات، محمد عربشاهی، ص ۲۲).
بزرگان اعصارگذشته بر این باور بودند که به همراه داشتن تکه های زمرد باعث حفظ پاکدامنی و نجابت زنان می شود و گفته شده است که چنانچه زنی به شوهرش خیانت کند و زمرد به همراه داشته باشد، آن جواهر شکسته و خرد می شود (خواص سرّی و درمانی جواهرات و سنگ ها، جمشید مبین، ص ۳۵). این سنگ جز محبوب ترین و گران بها ترین گوهرها نزد مسلمین جهان است و در میان آسیایی ها زمرد امید به ابدیت، ایجاد رشادت و متعالی کردن ایمان را به ارمغان می آورد (عصر جواهرات، محمد عربشاهی، ص ۲۲).
زمرد به ما الهام و شمّ قوی می دهد. احتقان و موانع طبیعی را از بین می برد. این سنگ باعث صلح، نظم و نبوغ می شود. برای اشخاصی که در راه های معنوی فعالیت دارند، در مدیتیشن ها می تواند بسیار مؤثر و راهنما باشد. زمرد قادر به حل نگرانی و دلواپسی های پنهان شده است. این سنگ حمایت و تعادل در جستجوی راه حقیقت را در اشخاص به عهده دارد و به طلسم خوشبختی برای هنر پیشگان و موسیقی دانان (به دلیل هارمونی) معروف است، سنگ پزشکان و طلسم مسافرت ها نیز هست. زمرد قدرت بیان را زیاد می کند، حساسیت و زود رنجی را کاهش می دهد و پدرها را در حل مشکلات با فرزندانشان در ضدّیت ها یاری می کند (سنگ درمانی، شوفل برگر، ج۱، ص ۷۴).

 

احادیث مرتبط با استفاده از سنگ زمرد

امام علی علیه السلام فرمود: انگشتر زمرد در دست کردن، باعث آسان شدن و گره گشایی کارها می شود و مشکل ساز نیست (وسائل الشیعه، ج۵، ص ۹۳).
امام رضاعلیه السلام فرمود: انگشتر زمرد در دست کردن موجب آسانی است که در آن هیچ دشواری نباشد (حليه المتقین، علامه محمد باقر مجلسی، انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ سوم، باب دوم، فصل سوم، ص ۳۳).
رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: در دست کردن انگشتر زمرد، باعث بر طرف شدن فقر می شود (مکارم الاخلاق، ص ۸۹).
امام رضا علیه السلام فرمود: انگشتر زمرد در دست داشتن، فقر را به توانگری تبدیل می کند (حليه المتقین، علامه محمد باقر مجلسی، انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ سوم، باب دوم، فصل چهارم، ص ۳۳).

 

چاکراهای مرتبط با سنگ زمرد

استفاده از گوهرها در چاکراهای ویژه باعث می شود که سطح بیشتری از انرژی مفید و طبیعی سنگ وارد بدن شده و اگر گوهر سنگ در چاکرای مربوطه قرار گیرد، تأثیر و کارایی مطلوب تر و مشهودتری خواهد داشت. این سنگ جز معدود سنگ هایی است که نفوذ زیادی بر همه چاکراها دارد. با این وجود، اکثر موارد برای چاکرای چهارم (قلب) استفاده می شود (سنگ درمانی، شوفل برگر، ج۱، ص ۷۴).

 

نحوه نگهداری و شارژ سنگ زمرد

در نگهداری زمرد باید بسیار دقت کرد، چون سنگ سختی نیست و این را بدانید که اکثر روغن ها با پاک کننده های قوی و در مجاورت درجه حرارت زیاد از بین رفته، پاک می شوند. از پاک کننده های اولتراسونیک باید اجتناب کرد زیرا باعث خرد شدن سنگ خواهد شد (عصر جواهرات، محمد عربشاهی، ص ۴۶).
این سنگ معمولاً بعد از هر بار استفاده در زیر آب جاری تخلیه می شود و می توان یک بار یا هر ماه در نور خورشید قرار داد تا دوباره شارژ شود (سنگ درمانی، شوفل برگر، ج۱، ص ۷۵).

برگرفته از سایت تک جواهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *