معادن زمرد بی نظیر افغانستان دومین در جهان

کشور افغانستان از این توانایی برخوردار است تا به دومین منبع تولید زمرد، دومین سنگ گرانبها پس از الماس، در جهان تبدیل شود.

سنگهای قیمتی و جواهرات دستساز در دیجی کالا
  • گارانتی مادام العمر
  • ضمانت مرجوعی
  • پرداخت درب منزل

یک غرش از اثر انفجار در معدن کوه های هندوکش به صدا در آمد. این صدا در عمق شصت متری سوراخی طنین افگند که «احمد جاوید» ۲۲ ساله برای استخراج زمرد سبز در نزیکی خنج، یک قریه از ولایت پنجشیر افغانستان در آن مشغول بکار است.
در حالیکه سایر افغان ها به کشت مواد مخدر و شاهدانه برای زندگی شان رو آورده اند، اهالی پنجشیر که زمین محدود برای برزگری دارند، کوشیده اند، توسط استخراج زمرد از سنگ های کوه های دره پنجشیر از فقر بیرون شوند.

معادن زمرد افغانستان در دره پنجشیر و در دل کوه های هندوکش در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق کابل، در ارتفاع ۳ تا ۴ هزار متری زمین قرار دارند و تنها با پای پیاده می توان به آنها دسترسی داشت.
در دره پنجشیر تا اکنون ۱۷۲ معدن سنگ زمرد، دومین سنگ گرانبها پس از الماس وجود دارد که برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ توسط یک زمین شناسی روس کشف شدند.
صبح روز بعد احمد جاوید بیل و سکنه زده و سنگ های فروریخته را با دست کنار زدند. همانطور آنها یک رگهً را تعقیب کردند که امیدوار بودند، آنها را به سنگ سبزی که می جستند، رهنمایی کند. این بار آنها بدون نتیجه ماندند. نومید ولی بدون اینکه از پا بنشینند، معدن چینان از سراشیبی سنگی که بطرف کلبه آنها منتهی می شد، پائین شدند.

زمانیکه طالبان در سال ۲۰۰۱ در افغانستان سقوط کردند، جاوید مصروف حفظ قران در یک مدرسهٌ محلی بود و درمعدن هم کار می کرد. او که خسته از معدن کاری در شش سال اخیر بود، خواست کشور را قانونی یا غیر از ان ترک کند تا یک زندگی خوبتر را بیابد. اما خانواده مانع وی شدند.
کارگران در این کار خطرناک دو چند سهم بدست می آورند. شرکای مضارب آنها سهم واحدی را بدست می آورند و حکومت خواهان ۱۵ فیصد این سود است. این یک مزد حیاتی به مقایسه مزد کارمندان ملکی می باشد که ۶۰ دالر در ماه است، ولی نسبت به هزینهٌ پرواز به خارج از کشور کم است.

 

قیمت زمرد در افغانستان توسط راه ها نسبت به نوت های کاغذی سنجیده می شود. «برهان امین» ۵۶ ساله شریک جاوید که سال ها معدن کاوی نیروی کاری او را تحلیل برد بود، اکنون به عوض مصروف شدن به کار شاقهٌ سنگ کاوی، برای همکاران خود که از خاک پوشیده بودند، برنج، نان، گوشت و چای آماده می کرد. با وجود کار سبک گاهی او احساس مریضی شدید می کرد. او گفت: من اکثراً مریض هستم.

 

«عبدالصدیق» ۲۹ ساله در حفاری مجاور مصروف کار است. او ۱۱ ساله بود که دید دو تا از دوستانش از انفجار یک بمب معدن کشته شدند. اکثر معدن چینان معدن را پنج شنبه شب ترک می کنند تا در قریهً خنج با سنگ های جمع آوری و بسته بندی شده در کاغذ های روغنی سپری کنند. آنها زمردهای خود را تجارت یا بالای تجاری سودا می کنند که آنرا در کابل و جلال آباد می فروشند.

 

برآورد می شود، تا اکنون حدود هزار نفر در معادن افغانستان کار می کنند. کار در معادن افغانستان در شرایط بسیار سخت انجام می شود و دستمزد معدنچیانی که روزانه به دور از خانه و کاشانه ی شان ۱۸ ساعت در ناامن ترین شرایط دل کوه ها نبش می زنند و با خرید خطر مرگ به جان شان، صخره ها را انفجار می دهند و از امراض مزمن تنفسی و گرده رنج می برند، هفته ای تقریبا ۳۵۰۰ افغانی است.
سود اصلی تجارت زمرد افغانستان که بیشتر از طریق پاکستان و هند به خارج صادر می شود، به جیب مافیای این تجارت می رود که سالانه به ۱۵۰ میلیون دالر می رسد، اما درصورتی که این صنعت به شیوه مسلکی به پیش برده شود، در حدود ۱ میلیارد دالر نصیب دولت خواهد کرد.

در حال حاضر، کشورهای برازیل، زمبابوی، زامبیا و کلمبیا بیشترین معادن زمرد را در اختیار دارند و تولیدات شان در سطح جهانی است و مجموع درآمدهایشان از همین جواهر به ارزش ۱?۴ میلیارد دالر است، در مقابل افغانستان سالانه به ارزش ۵۰ میلیون دالر زمرد پنجشیر را می فروشد و بخش زیاد این سنگ قیمتی غیر قانونی فروش می شود.
آنچه زمرد افغانستان را غیر معمول می سازد، شفافیت بسیار خوب آن است. اغلب زمردها حتی زمردهای با کیفیت، دارای ترک های سطحی هستند، ولی زمرد افغانی معمولاً به طور فوق العاده ای تمیز است و با وجود اندازه کوچک از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

برخلاف اینکه افغانستان یک کشور فقیر پنداشته می شود، خزانه بزرگی از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی دارد. در واقع افغانستان یکی از قدیمی ترین مناطق استخراج معدن در جهان بشمار رفته که پیشینه تاریخی آن به شش هزار و پنج صد سال می رسد.
از آغاز عصر حجر، سنگ لاجورد در هندوکش استخراج می شد که در امتداد مسیر تجارت کهن به بین النهرین، مصر و هندوستان انتقال می یافت. منابع سنگ های قیمتی افغانستان عمدتا شامل زمرد، لعل و یاقوت کبود، لاجورد، تورمالین، یاقوت زرد، گارنیت، فلورایت و غیره سنگ های نیمه قیمتی اند.
از جمله این سنگ ها چهار نوع آن شهرت بیشتری دارند، یعنی زمرد در پنجشیر، یاقوت و انواع مختلف یاقوت کبود در جگدلک کابل، لاجورد در بدخشان و بعضی از سنگ های نیمه قیمتی مانند تورمالین، اکوامرین و بریلیوم در نورستان.

بر اساس گزارش بانک جهانی، مجموع ارزش این سنگ ها حدود سه میلیون دلار آمریکایی در سال تخمین شده که از آن جمله دو میلیون آن سهم زمرد پنجشیر و بقیه سهم لاجورد بدخشان و سنگهای قیمتی نورستان و جکدلگ می شود.
گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد نیز نشان می دهد که سنگ های قیمتی افغانستان دارای ارزش مجموعی سالانه پنج میلیون دلار است و این ارزش می تواند، بعد از استفاده فنی و روش های مناسب استخراج به مرز صد و شصت میلیون دلار در سال افزایش یابد.

هم اکنون گوهرهای افغانی در بازارهای پاکستان و بسیاری از نقاط دیگر دنیا به دور از قیمت واقعی و یا به نام دیگر فروخته می شوند. وجود خصومت و شرایط جنگ در افغانستان، استخراج و حمل سنگ های قیمتی با دشواری مواجه و سرمایه گذاری وسیع برای سرعت بخشیدن به استخراج این گوهرهای کم نظیر را ضروری کرده است.
چون شرایط سیاسی و نا امنی در مناطق دور افتاده، در کنار نبود دانش استخراج این سنگ ها مهمترین موانع برای رونق گرفتن هرچه بیشتر صنعت طلا و جواهر در افغانستان محسوب می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *